Skip to main content

Optymalizacja strony internetowej – podstawowe zasady SEO 2024

Optymalizacja strony internetowej jest kluczowa. Strona może posiadać fantastyczną oprawę graficzną, niesamowite animacje oraz rewelacyjne hasła reklamowe, jeżeli nie będzie odpowiednio zoptymalizowana pod wyszukiwarki internetowe (Google – 93%) to niestety nikt praktycznie na nią nie trafi. Robot nie widzi obrazków ani animacji on czyta tekst i tylko tekst bez klas stylistycznych (prócz kilku). Z tego właśnie powodu między innymi strony we flash’u zniknęły z sieci. Przedstawię więc w tym artykule podstawowe zasady optymalizacji strony internetowej (SEO – Search Engine Optimization) dzięki którym prawidłowo w samodzielny sposób przygotujesz swoją stronę do lepszej indeksacji przez wyszukiwarki.

1. Metatagi

Metatagi są standardem dla wyszukiwarek. Dzięki tym informacjom w szybki sposób np. Google jest w stanie zaklasyfikować stronę internetową. Metatagów jest wiele, ale najistotniejsze dla nas są odpowiednio tytuł strony www, krótki opis oraz słowa kluczowe które w sieci zwą się meta-title, meta-description i meta-keywords.

Jak odpowiednio przygotować meta tagi na stronę internetową?
Aby dołączyć metatagi na stronę internetową wystarczy między znacznikiem <head> </head> wprowadzić wybrane wartości które omówimy poniżej.

1.1 Tytuł strony internetowej – title

<title>Optymalizacja strony internetowej – podstawowe zasady SEO </title>

Tytuł strony internetowej wyświetla się w wyniku wyszukiwania jako link bezpośredni do naszego serwisu www oraz w pasku nawigacyjny przeglądarek jako tytuł zakładki. W wynikach wyszukiwania jest to pozycja na którą użytkownicy najczęściej zwracają uwagę przed kliknięciem. Musi więc zarówno zawierać najważniejsze frazy kluczowe jak i być zachęta do kliknięcia właśnie w ten link. Tytuł strony www jest zawarty w znaczniku <title> </title> powinien zawierać esencje zakładki w 10 – 70 znakach. Tytuł musi być różny dla każdej podstrony naszego serwisu www. Poniżej przedstawiam przykład metatagu title:

1.2 Skrócony opis strony www – meta „description”

<meta name=”description” content=” Jak zoptymalizować stronę www? Poznaj podstawowe zasady SEO i sięgnij po wyższe pozycje w Google.”>

Skrócony opis strony www odnajdujemy pod tytułem strony w wynikach wyszukiwania. Taki opis powinien zawierać 1-2 krótkie zdania podsumowujące daną podstronę. One w drugiej kolejności po tytule, mają zachęcić do przejścia na Twoją stronę użytkownika szukającego w wyszukiwarce. Warto w opisie wykorzystać słowa kluczowe witryny albowiem algorytm wyszukiwarek bierze to pod uwagę.

1.3 Słowa kluczowe – meta „keywords”

<meta name=”keywords” content=” SEO, optymalizacja, zasady SEO, strona www, serwis internetowy, optymalizacja strony www, podnieść pozycję strony internetowej w wyszukiwarkach”>

Niesłusznie wciąż toczy się na różnych forach i blogach debata nad słowami kluczowymi, a dokładniej nad pytaniem nurtujące początkujących – Czy Google interpretuję metakeywords?
Jest to jasne od 6 lat, więc debata jest zbędna. W filmie poniżej Matt Cuts – Google Software Enginer – odpowiedział na to pytanie w 2009r:https://www.youtube.com/embed/jK7IPbnmvVU?rel=0&showinfo=0

A więc jasne. Google zaprzestał interpretowania tego metatagu z powodu zbytniego spamu co daję nam jednoznaczną odpowiedź – metakeywords nie mają żadnego wpływu na pozycję strony w wynikach wyszukiwania Google. Mimo wszystko są inne wyszukiwarki które jeszcze uznają ten metatag dlatego zawsze staram się zawierać od 5 do 8 fraz kluczowych na każdej podstronie.

1.4 Dodatkowe metatagi

Prócz 3 wyżej wymienionych metatagów są również dodatkowe metatagi które wyszukiwarki interpretują, poniżej przedstawiam kilka przykładów:

Czy strona ma być indeksowana?

<meta name=”robots” content=””…, …”>
<meta name=”googlebot” content=””…, …”>Te dwa metatagi jak nazwy podpowiadają mają za zdanie przekazanie informacji bezpośrednio robotowi indeksującemu stronę. Powyższe metatagi wykonują te same zadanie, jednak metatag „robots” odnosi się do wszystkich wyszukiwarek, za to metatag „googlebot” jedynie do wyszukiwarek Google. Jeżeli chcesz by Twoja strona i linki były indeksowane nie musisz wprowadzać tego metatagu na stronę internetową albowiem (index,follow) są wartościami domyślnymi i nie ma potrzeby ich deklarowania. Jednak jeżeli chciałbyś aby np. strona nie była indeksowana lub linki wychodzące to poniżej przedstawiam przykładowe wartości.

Wartości metatagu robots oraz googlebot
  • index – robot indeksuję stronę www
  • follow – robot indeksuję linki kierujące ze strony www
  • all – index + follow
  • noindex – robot nie indeksuję strony www
  • nofollow – robot nie indeksuję linki kierujące ze strony www
  • none – noindex + nofollow
  • nosnippet: nie wyświetla krótkiego opisu strony
  • noimageindex: nie wyświetla danej strony jako źródła grafiki
  • unavailable_after:[data]: określa dokładny dzień i godzinę, kiedy należy zaprzestać indeksowania danej strony www

Czy ma być rozgałęzienie na podstrony w wynikach wyszukiwania Google?

<meta name=”google” content=””nositelinkssearchbox”>

Kojarzysz takie wyniki w Google w których wyświetla się wynik wybranej firmy oraz poniżej jest podział na inne zakładki serwisu – np. oferta, kontakt etc… Ten metatag ma za zadanie poinformowanie wyszukiwarkę Google, że ma takiego procesu nie wykonywać przy wynikach naszej strony internetowej.

Autor strony www

<meta name=”author” content=”Alex”>

Ten metatag przekazuję wyszukiwarce informację dot. Twórcy treści. Może to być zarówno nazwa, imię jak i imię i nazwisko.

Finalnie powinno wyglądać to następująco:<title>Optymalizacja strony internetowej – podstawowe zasady SEO </title>
<meta name=”description” content=”Jak zoptymalizować stronę www? Poznaj podstawowe zasady SEO i sięgnij po wyższe pozycje w Google.”>
<meta name=”keywords” content=”SEO, optymalizacja, zasady SEO, strona www, serwis internetowy, optymalizacja strony www, podnieść pozycję strony internetowej w wyszukiwarkach””>
<meta name=”author” content=”Alex”>

Ok. rozpisaliśmy się trochę na temat metatagów a to dopiero początek optymalizacji. Kolejnym krokiem jest odpowiednia stylizacja treści naszej strony internetowej. Zaczniemy od nagłówków.

2. Nagłówki <h1> … <h6>

<h1>Optymalizacja strony internetowej – podstawowe zasady SEO </h1>
    <h2>Metatagi </h2>
        <h3>1.1 Tytuł strony internetowej – title </h3>
        <h3>1.2 Skrócony opis strony www – meta „description” </h3>
        <h3>1.3 Słowa kluczowe – meta „keywords” </h3>
        <h3>1.4 Dodatkowe metatagi </h3>
            <h4>Czy strona ma być indeksowana? </h4>
            <h4>Czy ma być rozgałęzienie na podstrony w wynikach wyszukiwania Google? </h4>
            <h4>Autor strony www </h4>
    <h2>Nagłówki </h2>
    <h2>Dekoracja tekstu </h2>
    <h2>Zagęszczenie słów kluczowych </h2>
    <h2>Tekst alternatywny dla obrazków tzw „alt” </h2>
    <h2>Landing page jako strona błędu 404 </h2>
Powyżej przedstawiłem jak są podzielone nagłówki przy tym poście. Nagłówki kategoryzują treść na stronie internetowej. Wyróżnia się je specjalnym znacznikiem zawierający liczbę od 1 do 6. Główny tytuł strony zamieszczamy w znaczniku <h1>. Powinien on składać się z naszej najmocniejszej frazy kluczowej. Znacznik <h2> i <h3> możemy wykorzystać jako śródtytuły artykułu lub przy stronie firmowej jako główne działy. <h4>, <h5>, <h6> zazwyczaj są wykorzystywane przy większych stronach jak np. portale informacyjne. Oczywiście jeżeli ilość treści na stronie pozwala Tobie na dalsze rozgałęzienie możesz zawrzesz te znaczniki na stronie. Będzie to dobrze widziane.

Mały trick:
By nagłówek nie musiał być tytułem który lamie linie, możesz skorzystać z tricku w stylistyce strony zmieniając wartość display dla h4, h5, h6 na inline-block. Wtedy wybrany znacznik wprowadzasz tak samo jak wyróżnienie np. <b>pogrubiam tekst</b>h4, h5, h6 {
display: inline-block;
}

3. Dekoracja tekstu

Pisząc tekst musimy pamiętać by ważne informacje pogrubiać, podkreślać oraz wyróżniać.

Drugim elementem stylizacji jest dekoracja tekstu: pogrubienia, podkreślenia oraz zmiany kolorów wyznaczają na stronie www istotne elementy. Jeżeli będą frazy kluczowe udekorowane, robot uzna je za ważne. Można wykonać to na kilka sposobów. Z jednej strony mamy wartość stylistyczną text-decoration którą możemy uzupełnić o bold lub underline. Możemy również skorzystać z dodatkowych form jak np. <b> lub <strong> w celu pogrubienia oraz <em> który zazwyczaj przybiera formę italic. Nie zapominaj user experience jest najważniejsze dla Google, dlatego jeżeli treść na stronie internetowej będzie odpowiednio posegregowana oraz w łatwy sposób będzie się odnajdywało informację wyszukiwarki będą bardziej promować Twoją stronę na wyznaczone hasła.

4. Zagęszczenie słów kluczowych

Jest to kolejny ważny element optymalizacji strony www, który bardzo często jest omijany przy tworzeniu tekstów na stronę internetową. Zdarzało mi się optymalizować treść na stronach www w których nie było nawet choć jednego powtórzenia słowa kluczowego. Jak ma wtedy wyszukiwarka zrozumieć, że właśnie na to słowo kluczowe powinniśmy być uplasowani? Krąży optimum w okolicach 1,5% zagęszczenia frazy kluczowej, a więc fraza kluczowa powinna się powtarzać średnio 3 razy na 200 słów. Ja kieruję się zasadą – nie powtarzam na siłę. Zdarzają mi się strony gdzie ratio frazy klucz do całości tekstu sięga 0.9% a zdarzają się przypadki, że 2.7%. Według mnie tekst powinien być klarowny, a słowa kluczowe wciskane na siłę zazwyczaj tworzą powtórzenia blisko siebie a pamiętamy z lekcji języka polskiego, że tak się nie piszę. 🙂 Drugą ważną kwestią jest fakt, że Google rozpoznaje synonimy. Co za tym idzie możemy również podobnymi hasłami do naszej głównej frazy kluczowej zagęścić tekst by mieć podwójny impakt.

5. Mapa strony w dwóch formatach – jako podstrona oraz xml

Jest to również bardzo istotny punkt przy optymalizacji strony internetowej pod wyszukiwarki. Polecam tworzenie zarówno mapy dla użytkowników w formie html jak i dla robotów w formie xml. Mapa strony pozwala użytkownikom w łatwy sposób połapać się na naszej stronie internetowej w razie niepewności, tak samo dzięki xml roboty nie krążą jak popaprane po naszej sieci, tylko z góry po sklasyfikowanej liście listują naszą stronę internetową. Ułatwia to zadanie, a wszystko co ułatwia jest cenione. Dzięki mapie strony wyszukiwarki będą również szybciej indeksować nowo utworzone podstrony.

6. Tekst alternatywny tzw „alt” oraz tytuł obrazka

<img src=”/droga/do/zdjecia.jpg” alt=”alternatywny tekst” title=”tytuł obrazka”>

Alt wyświetla alternatywny tekst w razie gdyby zdjęcie nie mogło się pojawić np. grafika została niechcący usunięta z serwera. Zamiast wyświetlać puste pole, wyświetla się ramka oraz alt w obszarze mniemanego obrazka. Tytuł obrazka wyświetla się po najechaniu na wybraną grafikę. Alt oraz tytuł grafiki pełnią również funkcję dodatkową która pomaga osobom słabowidzącym, ułatwia im przeglądanie strony internetowej wraz z materiałami graficznymi. Warto więc pamiętać by uzupełniać każdą grafikę alternatywnym tekstem oraz tytułem w których zawrzemy nasze frazy kluczowe. Pozwoli nam to zoptymalizować pod kątem SEO obrazki w 100%.

7. Landing page jako strona błędu 404

Czasami przychodzi zmienić lekko architekturę lub pojedyncze url strony internetowej. Problem w tym, że dawne podstrony były zindeksowane i w takiej formie wprowadzone do wyszukiwarki. Zmiany nie są od razu wyłapywane przez roboty a co za tym idzie wynik kierujący do nie istniejącej już strony może przez kilka tygodni wisieć w wynikach. Generując zazwyczaj wyskok użytkownika (tzw. bounce), co dla Google’a jest jednoznaczne z cofaniem witryny w wynikach. W tym celu tworzy się specjalną stronę na której się ustawia przekierowanie z nieistniejących już podstron. Taki landing page może być zwykłą informacją o błędzie jako podstrona lub (co jest lepiej widziane) specjalną podstronę która pozwala użytkownikowi odnaleźć wybraną stronę w nowej architekturze. Osobiście zawsze tworzę bezpośrednie przekierowania 301 z dawnych stron na nowy adres url, ale landing page pod 404 na zapas zawsze na serwerze pozostawiam by w razie drobnych przeoczeń nie było blank page.

Użytkownik jest najważniejszy

Zauważyłeś coś? Bo ja tak. Poczynając od znalezienia wyniku w wyszukiwarce (metatagi), przez nawigację po stronie (mapa strony), po odnalezienie wybranej informacji (nagłówki, pogrubienia). W razie błędu użytkownik trafia na odpowiednią stronę która mu pomaga w znalezieniu nowej lokalizacji, a gdy fotografia się nie wyświetla, wie jaki przekaz miała nieść. Wszystkie wymienione w artykule czynności które optymalizują stronę internetową mają za zadanie ułatwienie użytkownikowi życia i o to w tym wszystkim chodzi.

Jeżeli użytkownik jest zadowolony z wyniku, to zarówno wyszukiwarka jak i dostawca treści spełnili odpowiednie zadanie. A to się równa wyższy wynik witryny w indeksach wyszukiwania.Gdybyś był zainteresowany dalszymi informacjami rozwijającymi Twoją stronę internetową w sieci to zapraszam do subskrypcji. Gdy dodamy nowy materiał poinformujemy Cię o tym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zainteresowała Cię nasza oferta?

Przekonaj się, że to nie są tylko słowa. Na przestrzeni 14 lat wykonaliśmy setki projektów dla firm z przeróżnych branż.